خمیرمایه

مخمرها جزو قارچ های تك سلولی هستند كه همگی در زندگی روزمره با انواع مختلف آن از جمله خمیرمایه ی نانوایی، قارچ عمل آورنده ی پنیر و قارچهای مورد مصرف در پزشكی و دامپزشكی سرو كار داریم.

خمیرمایه مهمترین افزودنی در صنعت نانوایی است كه عامل اصلی افزایش حجم خمیر و ایجاد عطر و طعم اشتها برانگیز نان می شود. اگر چه میزان استفاده از خمیرمایه در محصولات نانوایی اندك است، اما تأثیر آن در كیفیت نان بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

عملكرد خمیرمایه در خمیر نان

همانطور که قبلاً اشاره شد، خمیرمایه در پخت نان و تولید محصولات نانوایی مهمترین افزودنی می باشد و عملکرد اصلی آن در خمیر، تولید گاز دی اکسید کربن و در نتیجه افزایش حجم خمیر می باشد.

در حین فرآیند سوخت و ساز، گاز دی اكسید كربن تولید و تجمع آن در شبکه گلوتنی خمیر، باعث افزایش حجم آن میشود.

نتیجه ی این فعل و انفعالات، به وجود آمدن خمیری سبك، پوك و متخلخل است که این مشخصه اصلی محصولاتی است که در آن از خمیرمایه استفاده شده است.

خمیرمایه در زمان تخمیر با تولید متابولیتهای ثانویه عملیات تخمیر، نظیر كتونها، الكلهای فرار‏،‌ اسیدهای ارگانیك، آلدئیدها و استرها، عطر و طعم مخصوص نان را به آن می بخشد. برخی از این عوامل در فرایند پخت آزاد میگردند و برخی نیز با یكدیگر و یا تركیبات موجود در خمیر واكنش نشان می دهند تا رایحه مطبوع تری به وجود آورند و باعث افزایش کیفیت و ماندگاری نان و طعم خوش آن می گردند.

 

میزان مصرف خمیرمایه فریمان

جهت حصول نتیجه بهتر، میزان مصرف خمیرمایه فریمان ۰٫۵ تا ۱٫۵ درصد وزن آرد مصرفی (۰٫۵ تا ۱٫۵ کیلوگرم خمیرمایه برای هر ۱۰۰ کیلوگرم آرد) توصیه شده است.

با افزودن موادی مانند شکر، روغن، تخم مرغ و … به خمیر، میزان مصرف خمیرمایه نیز افزایش می یابد. همچنین در فصول سرد سال و یا در صورتی كه دمای محیط نانوایی سرد باشد،‌ میزان خمیرمایه ی مصرفی باید افزایش داده شود. باید توجه داشت كه مناسب ترین دما برای خمیر بعد از پایان هم زدن آن ۲۵ تا ۲۷ درجه ی سانتیگراد است.

 

روش نگهداری خمیرمایه فریمان

خمیرمایه فریمان در اندازه ها و بسته بندی های متفاوت جهت مصرف مشتریان محترم تولید و به بازار عرضه میگردد. با توجه به حساس بودن خمیرمایه به گرما و رطوبت، بسته بندی های مختلف دارای شرایط نگهداری متفاوت میباشند، لذا بعد از مصرف بخشی از خمیرمایه، درب آن را محكم بسته و برای تضمین كیفیت در جای خشك و خنك نگهداری كنید.

در زیر انواع بسته بندی خمیرمایه فریمان به همراه روش نگهداری آن توضیح داده خواهد شد.

 

كیسه های پلی پروپيلن لمينه شده

خمیرمایه فریمان در کیسه های ۱۰ و ۲۰ کیلویی توليد و جهت مصرف به بازار عرضه می شوند.

این نوع بسته بندی در صورت نگهداری در محل خشک و خنک، فعالیت خمیرمایه فریمان را تا شش ماه پس از تاریخ تولید حفظ میکند، اما برای حفظ و تداوم کیفیت توصیه می شود در سردخانه نگهداری شود.

اکیداً توصیه میشود که پس از هر بار مصرف، درب کیسه ها بسته و در محل مناسب نگهداری شود.

 

وكيوم (بسته بندی شده تحت خلاء با پوشش چند لایه پلیمری)

خمیرمایه فریمان در بسته بندی های تحت خلا ۵۰۰، ۵۰۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ گرمی تهيه و جهت مصرف به بازار عرضه می شوند. اين نوع بسته بندي در صورت نگهداری در محل خشک و خنک فعالیت خمیرمایه فریمان را تا ۲ سال پس از تاریخ تولید حفظ میکند.

توصیه میشود پس از هر بار مصرف، درب بطور کامل بسته و در یخچال نگهداری شود.

 

ساشه (بسته بندی شده با تزریق نیتروژن و پوشش چند لایه پلیمری)

خمیرمایه فریمان را میتوان در بسته بندی های ساشه ۱۰۰ گرمی تهیه نمود.

این نوع بسته بندی با توجه به تزریق گاز نیتروژن، در صورت نگهداری در محل خشک و خنک فعالیت خمیرمایه فریمان را تا یک سال پس از تاریخ تولید حفظ می نماید.
توصیه می شود پس از هر بار مصرف، در آن را بطور کامل بسته و در یخچال نگهداری شود.

محصولات شرکت ایران ملاس